Categories
Магазин Разговори за мода и убавина

Аксесоарите, прва помош за стилизирање на тенката коса?

И јас сум една од оние девојки кои мака мачат со густината на косата, иако последниве години користењето на соодветен шампон и внесувањето на витамини многу ми помогна во овој поглед, сепак открив и неколку трикови кои визуелно го зголемуваат волуменот на косата.

This image has an empty alt attribute; its file name is The-Molly-Mini-Headband.png
фото:Pinterest

1.Венче за коса со малку поголема дебелина од стандардните,(всушност овој додаток за коса во различни дезени и бои е и многу тренди последниве неколку сезони) . Обично сакаме задниот дел од косата да ни биде повеќе подигнат па со малку подобело венче се постигнува овој ефект.

Фото: Pinterest

Можете мал дел од косата , само две праменчиња да пуштите напред,како на сликава подолу.

Фото: Pinterest

2.Наместо венче , може да искористите и марама во омилената боја или дезен.

This image has an empty alt attribute; its file name is Headband-Hairstyles-_-Cute-Hairstyles-with-Headbands.png
фото: Pinterest

Марамата може да ја искористите да додадете волумен на репчето како на сликите подолу:

фото:Pinterest
фото:Pinterest
фото:Pinterest

Или да направите вашата пунџа да изгледа поголема, само омотајте ја марамата околу неа и ќе го постифнете тоа, како на следната слика.

фото:Pinterest

Освен за секојдневен кежуал излгед или за вечерни излегувања, венчето може да биде и преубав детаљ кој може да го носиме и на свеченост (иако периодов послабо ги има) но овој изглед е пресладок и не можев да го прескокнам.

фото:Pinterest

Всушност, заклучив дека со користење на аксесоари за коса како марами, венчиња, стегачи (scrunchies) целокупниот изглед на нашата коса добива поволуменозен изглед. А боите и материјалот на аксесоарите може да го изберете според сезоната.

2.Потоа, вториот тип на фризура која го има ваквиот ефект е пола коса соберена во репче. И овде, пак, соберената коса визуелно дава волумен на задниот дел од косата. Само неколку идеи како би изгледало, ѕирнете на следниве слики.

фото: Pinterest
фото: Pinterest

3. Секогаш кога имате прилика поиграјте си со вашиот изглед и носете капи, од фамозните баретки до спортските капи се ни оди во прилог.

фото:Pinterest
Фото: Pinterest
Фото: Pinterest

Имате ли вие некои идеи за фризури за стилизирање на тенката ретка коса? Би сакале да ги прочитаме вашите идеи и искуства.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *