Categories
Животен стил Колумни Магазин

Земете си книга в кревет, книгите никогаш не рчат! Среќен ден на книгата!😊

Драги наши,

Дождливо време, топло ќебенце, топол напиток и книга во рака, прекрасно сценарио нели? Идеално да го одбележиме денешниот ден посветен на книгата и сите мудрости, сите животи кои произлегуваат од неа.

Велат на светов две личности не можат да читаат иста книга во исто време, можеби поради тоа што секој од нас различно ја доживува секоја приказна.

Според метеоролошките најави, времето и викендов ќе биде врнежливо и идеално за активности на затворено, па еден предлог за квалитетно поминато време е добрата книга.

А во продолжение, сакаме да споделиме со вас дел од најинспиративните мисли и цитати за нивната висост Книгите. 😊

,,Ако наидеш на човек со редок интелект, прашај го кои книги ги чита. -Ралф Валдо Емерсон

,,Читањето ни овозможува да одиме на безброј места, тогаш кога мораме да останеме таму каде што сме.-Мејсон Кули

,,Одличните книги помагаат да разберете и помагаат да се чувствувате разбрани.– Џон Грин

,,Книгата која не ја читате нема да ви помогне. Џим Рон

Па, најубави наши, со кого ќе закажете состанок овој викенд?Лав Толстој, Достоевски, Вирџинија Вулф, Коељо, Шарма, Стив Џобс…или😊 ?Признаваме, изборот е тежок. 😊

Categories
Животен стил Колумни Филм, Музика и Уметност

Holidate- смееме ли да празнуваме, ако не сме во врска?

Телевизиските куќи и продукции периодов вртат безброј филмови на тема Божиќ, Нова година, љубов, простувања, нови почетоци…Колку и да сме свесни дека дел од тие приказни може да се случат само на филм, сепак , некако, убаво ни е кога си ги гледаме, па и со право Netflix ги става во feel good категорија 😎

Па така, деновиве, препорака за интересен и лесен филм добивме за Holidate. Филмот ја следи приказната на двајца млади кои решаваат да се гледаат само за празниците кои треба да ги поминат во кругот на семејството, односно да глумат дечко и девојка. Погодете зошто? 😊 За да ги избегнат коментарите од типот ”Еј, абе уште си сам/а?” 😊 Не им било лесно сигурно 🤣

Categories
Животен стил Инспирација и Мотивација Колумни Магазин

Збор , два, за новогодишните резолуции

Новогодишните резолуции ги носиме со цел да стекнеме некоја подобра навика, подобро да се однесуваме, да смениме некоја наша лоша карактеристика, да постигнеме одредена лична односно професионална цел или генерално да го подобриме нашиот живот во текот на новата година. Додуша, залетот нè држи повеќе на почетокот отколку во текот на годината, но важно е дека сè трудиме 😁😊

Categories
Животен стил Колумни Магазин

Да се слуша сопствениот глас или џагорот на општеството?Интересна случка од животот на Меган Маркел

Војводката од Сасекс често го окупира вниманието на јавноста поради низа причини. Нејзината убавина, филмската кариера, осамостојувањето од англиското кралско семејство, желбата за пишување колумни преку кои јавно ги искажува своите статови иако на членовите од кралското семејство не им е дозволено тоа , но и низа други. Последно за кое се зборува е нејзиното раскажување за спонтаниот абортус кој го имала пред неколку месеци.

Многумина ѝ се восхитуваат а има уште еден мал милион кои ја критикуваат. Не е ни чудно. Јавните личности многу често се идолизираат до бескрај или пак обратно, се оцрнуваат до бесвест. Факт е дека нема ништо црно бело, и не постои личност која е исклучително лоша ниту пак личност која е без ниедна мана. Но во сечија животна приказна, може да најдеме нешто што ќе поттикне позитивна промена кај нас.

Фото: Pinterest

Categories
Колумни Магазин Филм, Музика и Уметност

Неколку лекции од Емили во Париз!

Многумина се оние кои сите епизоди од оваа Нетфликс серија ги изгледаа во еден здив, задржува внимание и е лесна за следење. Емили е преубава Американка која оди на работна задача во Париз,не го познава јазикот и на почетокот доживува многу непријатности. Зависничка од работа во компанија каде сите ”работат за да живеат” а не ”живеат за да работат” , во сосема друга средина и култура во првите епизоди наликува на Алиса во земјата на чудата.