Categories
Животен стил Колумни Магазин

Да се слуша сопствениот глас или џагорот на општеството?Интересна случка од животот на Меган Маркел

Војводката од Сасекс често го окупира вниманието на јавноста поради низа причини. Нејзината убавина, филмската кариера, осамостојувањето од англиското кралско семејство, желбата за пишување колумни преку кои јавно ги искажува своите статови иако на членовите од кралското семејство не им е дозволено тоа , но и низа други. Последно за кое се зборува е нејзиното раскажување за спонтаниот абортус кој го имала пред неколку месеци.

Многумина ѝ се восхитуваат а има уште еден мал милион кои ја критикуваат. Не е ни чудно. Јавните личности многу често се идолизираат до бескрај или пак обратно, се оцрнуваат до бесвест. Факт е дека нема ништо црно бело, и не постои личност која е исклучително лоша ниту пак личност која е без ниедна мана. Но во сечија животна приказна, може да најдеме нешто што ќе поттикне позитивна промена кај нас.

Фото: Pinterest

Categories
Интервјуа Магазин

Мајчинството-поттик за креативно исполнување и скок во претприемачките води-Интервју со Лорета Ефтимова Илиќ

Драги наши,

Денеска ви ја претставуваме Лорета Ефтимова Илиќ, економист по професија, која моментално работи како комерцијалист, но мајчинството и беше поттик полека да заплови во водите на претприемаштвото. Имено, од пред неполни две години, таа добар дел од своето време посветува на изработка на декорации за семејни прослави и бизнис настани.

Categories
Животен стил Инспирација и Мотивација Магазин

Зошто е важно да си одвоиме време за себе?

Зошто е важно времето посветено на себе?

Има една многу убава изрека ”You can’t pour out of an empty glass” или ,,Од празна чаша не се сипе”. Ја сфаќаме метафората нели ? Ако не се грижиме за нашата благосостојба , тогаш како ќе бидеме во можност да им помогнеме и да им се најдеме и на нашите најблиски?Од суштинска важност за секоја личност е да си посвети време во денот резервирано за правење на нешто што и причинува задоволство.

Categories
Животен стил Магазин Разговори за мода и убавина

На што да обрнеме внимание кога порачуваме облека преку интернет?

Во државава во последниот период се зголемија онлајн продавниците на облека и чевли, (што е супер) некои од нив и пред короната беа продавници кои работеа само со онлајн продажба , но добар дел се и физички продавници кои воведоа и онлајн продажба за своите потрошувачи. Понекогаш сме пресреќни кога ќе ни пристигне пратката бидејќи ептен ни се погодила а понекогаш знае да не удри и бран на мало разочарување. Како и да е, потребно од наша страна е да се осигураме во неколку работи пред да ја направиме нарачката.

Categories
Колумни Магазин Филм, Музика и Уметност

Неколку лекции од Емили во Париз!

Многумина се оние кои сите епизоди од оваа Нетфликс серија ги изгледаа во еден здив, задржува внимание и е лесна за следење. Емили е преубава Американка која оди на работна задача во Париз,не го познава јазикот и на почетокот доживува многу непријатности. Зависничка од работа во компанија каде сите ”работат за да живеат” а не ”живеат за да работат” , во сосема друга средина и култура во првите епизоди наликува на Алиса во земјата на чудата.

Categories
Магазин Разговори за мода и убавина

Аксесоарите, прва помош за стилизирање на тенката коса?

И јас сум една од оние девојки кои мака мачат со густината на косата, иако последниве години користењето на соодветен шампон и внесувањето на витамини многу ми помогна во овој поглед, сепак открив и неколку трикови кои визуелно го зголемуваат волуменот на косата.

This image has an empty alt attribute; its file name is The-Molly-Mini-Headband.png
фото:Pinterest
Categories
Магазин Филм, Музика и Уметност

Неверојатни придобивки од слушањето класична музика!

Честопати ако кажаме дека ни се допаѓа класичната музика можеме да се судриме со чудни погледи од спротивната страна. Но дали знаевте дека слушањето класична музика огромни придовки? Некои од нив ќе ве остават со подзината уста.

Еве само неколку од нив:

  • Го намалува крвниот притисок
  • Ја подобрува меморијата
  • Намалува болка (всушност голем број на научни студии покажале дека луѓето кои слушаат класична музика во просек имаат потреба од помалку медикаменти).
  • Помага против депресивно и меланхолично расположение.
  • Го намалува нивото на стрес и има влијание врз лачењето на допаминот кој пак е хормон кој го активира центарот за чувство на задоволство и среќа во мозокот.
  • Слушањето класична музика само 45 минути пред спиење значително го подобрува квалитетот на спиењето.
  • Ја подобрува креативноста а уште поинтересен податок е дека учениците кои ги слушале предавањата додека во позадина тивко одела класична музика постигнале подобри резултати на тестирањата.

Знаете ли Вие уште некој интересен факт? Споделете со нас. 😊

Categories
Инспирација и Мотивација Магазин

Моќта на ”to do” листата!

Често пати се жалиме дека немаме време да ги завршиме и најосновните работни обврски а камоли пак да ни остане време за себе , за нашето хоби или квалитно време поминато со семејството или пријателите. Дали е тоа навистина така, или пак, само не сме доволно организирани? Повеќето луѓе кога си го поставуваат ова прашање и искрено ќе го одговорат, многу често сфаќаат дека всушност , проблемот лежи во недоволната организираност. Овде може да помогне ”to do” листата, односно список на сите работи што треба да се завршат. Доколку стекнеме навика на хартија или во телефонот да ги бележиme сите работи кои чекаат да бидат завршени и нашата потсвест ќе биде порастеретена.

Categories
Кариера Магазин

Како до ефективен онлајн состанок?

Голем број од работните состаноци поради ситуацијата со пандемијата се префрлија на некоја од онлајн платформите Zoom, Microsoft Teams , Skype или некоја слична. Додека работите полесно се одвиваат кога учесниците се лице в лице, тоа не е невозможно ниту со онлајн состаноците, сепак потребно е претходно да се направат некои подготовки а и да се следат некои правила во текот на состанокот.